E-urząd: urząd przyszłości

 

Co sobie wyobrażasz, gdy myślisz o wizycie w urzędzie? W głowie rodzi się obraz oczekiwania w niebotycznie długich kolejkach, wysłuchiwania narzekań starszych ludzi, albo użerania się z awanturnikami, którzy twierdzą, ze znanych tylko dla nich powodów, że nie obowiązuje ich kolejka i muszą wejść natychmiast. Czy zawsze musi to tak wyglądać? Nie! Nadchodzi e-urząd.

 

Urząd w Twoim komputerze

Od 2001 do polskiego prawa wprowadzono zmiany umożliwiające korzystanie z elektronicznych platform zwanych e-urzędami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy załatwić wielu formalności, nie wychodząc z domu.

 

Chociaż inicjatywa powstała kilkanaście lat temu, e-urzędy w Polsce dopiero zaczynają zdobywać popularność. Przez wiele lat korzystanie z tego rozwiązania było zarezerwowane głównie dla firm.

 

Dlaczego? Powodem była konieczność potwierdzania deklaracji kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który jest płatny i skomplikowany w użyciu. Od pewnego czasu jednak, każdy obywatel może załatwić wiele urzędowych spraw przez Internet, a elektroniczny podpis nie jest już do tego niezbędny.

 

Koniec wizyt w urzędach?

Praktycznie tak! Zanim zaczniemy korzystać z usług urzędów zdalnie, należy przynajmniej jeszcze raz udać się do placówki stacjonarnej.

 

Pierwszym krokiem do tego, aby móc załatwiać urzędowe sprawy przez Internet, jest założenie konta na ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (www.epuap.gov.pl). Dzięki temu będziemy mieli możliwość utworzenia tzw. Profilu Zaufanego.

 

Abyśmy mogli bezpiecznie korzystać z oferowanych nam usług, należy w systemie ePUAP złożyć wniosek o założenie Profilu Zaufanego, a następnie udać się do najbliższego urzędu, celem potwierdzenia naszej tożsamości i zatwierdzenia profilu (lista placówek dostępna jest w serwisie ePUAP).

 

Warto wspomnieć jeszcze, że jeżeli posiadamy podpis elektroniczny, możemy samodzielnie potwierdzić swój Profil Zaufany. Jeśli nie mamy podpisu elektronicznego i udamy się do urzędu, po weryfikacji naszych danych przez pracownika Profil Zaufany będzie już aktywny.

 

Od tego momentu możemy zacząć korzystać z naszego konta i załatwiać wiele spraw administracyjnych zdalnie. Profil Zaufany będzie pełnił funkcję swego rodzaju podpisu. Po zalogowaniu się do systemu wybieramy usługę, która nas interesuje, wypełniamy wniosek, potwierdzamy go Profilem Zaufanym i wysyłamy do urzędu.

 

Najważniejsze usługi dostępne przez Internet

Wnioski, które możemy składać za pośrednictwem platformy, różnią się w zależności od urzędu. Nie wszystkie placówki oferują te same usługi. Nawet jeśli wniosku, który nas interesuje, nie ma na liście, za pośrednictwem platformy można złożyć pismo ogólne również potwierdzane Profilem Zaufanym. Lista spraw, które można zlecić przez Internet, jest już dość obszerna.

 

Możemy składać wszelkiego rodzaju wnioski np. o dowód osobisty wraz z możliwością sprawdzania, czy dokument jest już gotowy, pisma do ZUS-u, prośby o odpis aktu stanu cywilnego. Mamy również możliwość założenia działalności gospodarczej, rezerwację wizyty w Urzędzie Pracy lub zgłoszenie prac geodezyjnych czy kartograficznych. Pełna lista usług dostępna jest w serwisie ePUAP i na stronach poszczególnych urzędów.

 

Urząd jeszcze bardziej nowoczesny: EBO365

Jednak ePUAP to nie jedyny sposób na załatwianie urzędowych spraw przez internet, a już na pewno nie najbardziej kompletny. Coraz więcej urzędów decyduje się na korzystanie z zewnętrznych platform, które wprowadzają dodatkowe, bardzo przydatne funkcje. Platform takich jak nasze Elektroniczne Biuro Obsługi Obywatela 365. W skrócie: EBO365.

 

Pracując nad EBO365, wprowadziliśmy szereg usprawnień w stosunku do elementów, które w ePUAP nie do końca się sprawdzają lub zwyczajnie ich tam brakuje. Te nowe funkcje to między innymi:

  • proste wyszukiwanie formularzy
  • historia wysłanych pism i możliwość ich edycji
  • możliwość wypełnienia formularza bez zakładania konta

i szereg innych, wpływających na szybkość i wygodę całego procesu. Sprawdź, czy Twój urząd korzysta z EBO365. Jeżeli nie – może trzeba mu to zasugerować? 🙂

 

E-urząd to przyszłość

Obszar e-administracji w najbliższym czasie z pewnością będzie się prężnie rozwijał. Być może niedługo część spraw będzie realizowana wyłącznie online. Czyż nie jest to kusząca wizja? Bez wychodzenia z domu, bez marnowania czasu w kolejkach, a jednocześnie zmniejszając obciążenie pracą urzędników, dzięki którym oni również będą w stanie efektywniej zajmować się swoimi zadaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *