E-administracja – najważniejszy trend w najbliższych latach

Rozwój technologii istotnie oddziałuje na różne obszary życia. Ogromna popularność komputerów i urządzeń mobilnych zmienia nie tylko charakter naszego funkcjonowania w społeczeństwie, ale także rewolucjonizuje różne gałęzie gospodarki. Od pewnego czasu dzięki nowoczesnym technologiom przekształca się także obszar związany z administracją publiczną.

 

Co zyskujemy?

Coraz większą popularność zdobywają elektroniczne platformy, dzięki którym możemy załatwiać urzędowe sprawy przez Internet – takie jak nasze EBO365. Wiele urzędów decyduje się na obsługę przynajmniej części spraw online, a liczba dostępnych usług związanych z e-administracją stale się zwiększa. Korzyści wynikających z takiego rozwiązania jest wiele. Oto kilka z nich:

 

Przede wszystkim oszczędność

Podstawowymi zaletami wynikającymi z rozwoju platform wspomagających e-administrację jest zmniejszenie wydatków, zarówno ze strony obywateli, jak i urzędów. Petenci oszczędzają również czas, który musieliby poświęcić na dojazdy i oczekiwanie w kolejkach, a urzędy są w stanie sprawniej obsługiwać zlecenia i wnioski. EBO365 dostępne jest, jak nazwa wskazuje, przez całą dobę 7 dni w tygodniu, cały rok. Korzystanie z rozwiązań takich jak EBO365 pozwala przyspieszyć procesy administracyjne i w konsekwencji usprawnia pracę urzędu.

 

Przejrzystość działań urzędników

Taki sposób załatwiania spraw zmniejsza ryzyko błędów, a także ułatwia sprawdzanie, co dzieje się z naszą sprawą. Przykładowo: w EBO365 istnieje możliwość wglądu do tego, na jakim etapie rozpatrywania jest nasz wniosek. Dzięki temu wiemy, kiedy wygospodarować czas na ewentualną wizytę w urzędzie. Mamy również pewność, że nikt o naszej sprawie nie zapomniał, nic się nie zgubiło, a wniosek nie przeleżał miesiąca w szufladzie.

 

Dbałość o środowisko

Na równi z rozwojem technologicznym, a co za tym idzie rozwojem społeczeństwa informacyjnego, można zauważyć jeszcze jeden trend, który jest równocześnie walorem rozwiązań, jakie niesie za sobą e-administracja. Cały czas bowiem rośnie świadomość obywateli dotycząca kwestii ochrony środowiska. Przeniesienie administracji z papieru do sieci znacząco zmniejszy zużycie makulatury przez urzędy. Oprócz tego zbędne staną się również archiwa, gdzie przechowywane są tony teczek i dokumentów. Archiwalne pisma urzędowe można zdigitalizować i wraz z powstającymi na bieżąco dokumentami cyfrowymi przechowywać na serwerach.

 

Nie tylko e-urzędy

Mówiąc o e-administracji, myślimy przede wszystkim o możliwości składania różnych wniosków online jak w EBO365 lub rozliczania PIT-ów przez Internet. Rozważając możliwości technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w obszarze administracji, warto wspomnieć o takich aspektach naszego życia, jak zdrowie czy edukacja. Rozpowszechnianie i popularyzacja administracji internetowej sprzyja rozwojowi obszarów, które nazwać możemy e-edukacją, e-zdrowiem czy e-pracą. Wiele szkół zaczyna korzystać z takich rozwiązań jak elektroniczne dzienniki, studenci niektórych polskich uczelni indeksy posiadają już tylko w systemie. Prywatne placówki oferujące usługi zdrowotne, korzystają z systemów obsługi pacjentów online, w których można umówić się na wizytę, sprawdzić wyniki badań lub skorzystać ze zdalnej rozmowy z lekarzem albo czatu ze specjalistą. To pokazuje, że wiele instytucji chce korzystać z takich platform, a część z nich już wdraża rozwiązania oparte na możliwościach, które przynoszą ICT. E-administracja to element większej całości.

 

Kierunek rozwoju

O rozwój e-urzędów w Polsce nie trzeba już pytać „czy” i „kiedy” tylko „jak”? To, że część spraw administracyjnych obsługiwanych jest online, stało się rzeczywistością. Wiele krajów już dawno zaczęło wprowadzać takie udogodnienia w sektorach administracji publicznej. Światowym liderem wdrażania cyfrowych rozwiązań w administracji jest Korea Płd, a w Europie Holandia i Wielka Brytania. Także szwedzki urząd skarbowy może pochwalić się zaawansowaną platformą, dzięki której obywatele mogą załatwiać wiele spraw za pomocą tzw. e-legitymacji. Doświadczenia innych przekonują, że tego typu rozwiązania będą coraz bardziej popularne i w naszym kraju. Modernizacja administracji w przyszłości ułatwi przystosowywanie się do przepisów Unii Europejskiej, a przede wszystkim – pomoże ludziom sprawniej załatwiać urzędowe dokumenty (zarówno pracownikom tych instytucji, jak i samym petentom).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *